• Nieuwsbrieven
  • MI Academy
  • Docentexemplaar
  • Boeken
  • Webshop
  • Contact
  • Over ons

Management Impact

Inspireert, verbindt en brengt verder

  • Home
  • Innovatie
  • Kwaliteit
  • Leiderschap
  • Organisatie
  • Strategie
  • Verandermanagement
  • Zorgmanagement

Artikel13 jun 2022

Overheid heeft moeite met binnenhouden van young professionals

HRM

Bij 56 procent van de overheidsorganisaties wordt lang niet altijd tijdig ingespeeld op het vertrek van een collega die met pensioen gaat. Zo wordt er voor vertrek geen nieuwe collega aangetrokken en daarmee verdwijnt de kennis en ervaring van de gepensioneerde. Maar ook jonge werknemers vertrekken regelmatig: de helft (51%) van de overheidsmedewerkers geeft namelijk aan dat het voor hen lastig is om young professionals binnen te houden. Dit blijkt uit onderzoek van Visma | Raet, uitgevoerd onder ruim 900 werkenden in de overheid.

Nog onvoldoende voorbereid op toekomst

Naast dat de overheid kampt met uitdagingen omtrent het behouden van kennis en kunde binnen de organisatie, moet er ook rekening gehouden worden met de veranderende vaardigheden die een overheidsmedewerker in de toekomst moet bezitten. Zeventien procent van de medewerkers geeft momenteel al aan bang te zijn dat hun huidige vaardigheden over een aantal jaar overbodig zullen zijn op hun werk. Dit kan ondervangen worden door de organisatie en haar medewerkers goed voor te bereiden op de uitdagingen in toekomst. Echter vindt slechts 38 procent van de ambtenaren dat hun werkgever dat op dit moment goed doet.

Digitalisering en plan duurzame inzetbaarheid

Volgens HR-medewerkers worden er wel degelijk maatregelen genomen om de organisatie voor te bereiden op de toekomst. Zo geeft 47 procent van de HR-professionals aan bezig te zijn met een plan voor duurzame inzetbaarheid van medewerkers. En 39 procent noemt op zoek te zijn naar nieuwe medewerkers met andere of aanvullende competenties. Maar de meest getroffen maatregel draait om technologie: 56 procent is momenteel aan het investeren in digitale processen.

Maar welke competenties zijn dan van belang in de zoektocht naar nieuw personeel? Volgens de HR-professionals zijn de volgende kerncompetenties (vaker) nodig in de toekomst: flexibiliteit (42%), data-analysevaardigheden (42%) en leiderschapskwaliteiten (34%). Opvallend is dat medewerkers er een andere top drie van competenties op nahouden. Zij noemen: flexibiliteit (49%), verstand van technologie (39%) en stressbestendigheid (31%).

De gelukkige organisatie
Ontwikkeling van organisaties vanuit betekenis. Klik hier en bestel op Businezz

Medewerkers met pensioen

Marco Winkel, HR Director bij Visma | Raet: “Het is duidelijk dat we ons in een enorm krappe arbeidsmarkt bevinden, maar wat niet iedereen zich realiseert is dat er de komende tijd een significant aantal werknemers met pensioen gaat. Het personeelstekort zal dus nog verder toenemen. Daarom is het voor organisaties belangrijk om niet alleen te focussen op het binnenhalen van nieuw personeel, maar juist te werken aan het behouden en vervolgens doorontwikkelen van young professionals. Om dat laatste te bewerkstelligen, doen overheidsinstanties er goed aan om zich te verdiepen in hetgeen dat young professionals bindt. Belangrijke factoren voor hen zijn bijvoorbeeld zingeving door betekenisvol werk, de mogelijkheid zelf richting te geven aan werk en ruimte te krijgen voor zowel professionele als persoonlijke ontwikkeling. Hier zijn overheidsinstanties al ontzettend sterk in, maar ze vergeten dit uit te stralen. Investeren in employer branding biedt hierin uitkomst en helpt met zowel het binden van medewerkers, als met het binnenhalen van nieuw personeel.”

Laatste update: 13 jun 2022

Reageren op dit artikel

Gerelateerde tags

HR-management HRM personeelsbeleid publieke sector trending

Verder lezen

4 jul 2022HRM
Arbeidsverzuim: je hoeft niet ziek te zijn om beter te worden
1 jul 2022HRM
Meer dan een derde van werkend Nederland sport niet
29 jun 2022HRM
Een medewerker wil de oorzaak van het verzuim niet delen, wat nu?
20 jun 2022HRM
1 op de 5 Nederlanders ervaart wel eens sociale onveiligheid op het werk
17 jun 2022HRM
Weg met de werkdip: 5 tips voor meer plezier in je werk
16 jun 2022HRM
Eén op de vijf medewerkers kan eerste werkdag niet of nauwelijks werken door niet-werkende digitale middelen
  • Collegereeks Vrouwelijk Leiderschap
  • Blogs hrm

    Arbeidsverzuim: je hoeft niet ziek te zijn om beter te worden4 jul 2022
    Het Nieuwe Werken - Nomadisch Werken13 nov 2014
  • Boeken hrm

    Handboek Recruitment & Employer Branding
  • Nieuwsbrief

    Niets meer missen van Management Impact? Meld je dan aan voor onze gratis nieuwsbrief.
    • *
    • Hidden
    • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

  • Recente reacties

    • Ina Vogel op DISC en MBTI zijn bagger, op één ding na
    • Martin Buil op Jouw medewerkers ontspannen op vakantie? Mooi niet!
    • Ed op Hoe geef je emoties een plek op het koude scherm?
    • ronald op Service design thinking: de ideale situatie als vertrekpunt
    • lee op Wat je als manager kunt leren van een psychopaat
  • Management Impact

    • Over ons
    • Contact
    • Nieuwsbrieven
    • Linkedin
    • Webshop
    • Events
    • Algemene voorwaarden
    • Privacy en Cookie

    Thema’s

    • Verandermanagement
    • Leiderschap
    • Innovatie
    • Project & Proces
    • Kwaliteit
    • Zorgmanagement
    • Strategie
    • Persoonlijke groei

    Categorie

    • Video’s
    • Blogs
    • Podcasts
    • Whitepapers
    • Congressen
    • Boeken

    Verder

    • Leren Veranderen
    • Veranderen als samenspel
    • Coachlink
    • Boekensites
    • M&O
    • Sigma
    • Boom
    vakmedianet

    Copyright: Boom uitgevers Amsterdam BV
    Op gebruik van deze site zijn onze Algemene voorwaarden Privacy policy en Cookie reglement van toepassing