• Nieuwsbrieven
  • MI Academy
  • Docentexemplaar
  • Boeken
  • Webshop
  • Contact
  • Over ons

Management Impact

Inspireert, verbindt en brengt verder

  • Home
  • Innovatie
  • Kwaliteit
  • Leiderschap
  • Organisatie
  • Strategie
  • Verandermanagement
  • Zorgmanagement

Artikel17 apr 2020

Wat is cultuur in organisaties?

Organisatie

Waar hebben we het precies over als we het over ‘cultuur’ hebben? Aan de hand van het interview van Coen Verbraak met Peter Vandermeersch krijgen we een beeld van de cultuur op de redactie van NRC door de ogen van Vandermeersch.

Hij beschrijft bijvoorbeeld de onderliggende overtuigingen die hij op de redactie aantrof in 2010:
‘Ik merkte twee gevoelens. Aan de ene kant een grote zelfvoldaanheid. Het stond in NRC, dus was het goed. Want wij bij NRC zijn beter dan alles en iedereen. Dat lelijke gevoel leefde bij veel redacteuren. Aan de andere kant heerste er een groot gevoel van onzekerheid: zijn wij wel goed bezig? Zetten we in een sterk veranderende wereld wel de juiste stappen? Ik vond het fascinerend hoe die twee verschillende gevoelens naast elkaar konden bestaan. Dat had ik nooit verwacht.’

Hij had regelmatig conflicten met zijn medewerkers en zegt in het interview dat hij het nu anders zou aanpakken:
“ ‘Soms was stemverheffing nodig. Toch heb ik dat te veel en te bruut gedaan. Maar er werden ook dingen over mij gezegd die me diep raakten. Vooral als mensen mij betichtten van slechte bedoelingen. “Hij zit meer bij DWDD dan dat hij hier is.” Dan dacht ik: dit is zó gemeen. Weet jij wel dat ik hier ’s ochtends al om half zeven ben? En dat ik hier ’s avonds na DWDD om negen uur weer zit?’

Het interview brengt een aantal onderliggende overtuigingen, zorgen en geruzie in kaart. Het laat zien wat er gebeurde toen er met de komst van een nieuwe hoofdredacteur een andere wind ging waaien, die niet iedereen beviel. De voorbeelden illustreren de theorie van Edgar Schein (2004). Schein stelt dat de cultuur in een organisatie of team wordt bepaald door de manier waarop de betrokkenen enerzijds hun interne afstemming (internal integration) en anderzijds hun omgaan met veranderde omstandigheden (external adaptation) vormgeven. Het is de kunst die aanpassingen zo vorm te geven dat onze menselijke behoefte aan stabiliteit onze veranderingsbereidheid niet in de weg komt te staan. Scheins pleidooi voor een gezonde cultuur komt overeen met een cultuur van vertrouwen.

Zicht op waarheden en percepties

Ook in het vertrouwensproces is het essentieel zicht te krijgen op de (veronderstelde) waarheden en onderliggende percepties die mensen hebben over elkaar en over hun werkomgeving. Als het lukt angsten en boosheid die in tijden van verandering ontstaan, weg te nemen of te verminderen, kunnen mensen hun energie weer op de inhoud van het werk richten. Dan keert het gevoel van stabiliteit terug. Tot de volgende beren op het pad komen.

In deze tijd moeten we ons voortdurend aanpassen en dus leren omgaan met onzekerheden. We moeten leren de effecten van mogelijke onzekere gebeurtenissen, die met verandering gepaard gaan, acceptabel te maken. We zien dat dit proces vaak de nodige emoties oplevert. Om goed met die emoties om te gaan, is het nodig dat we bereid zijn naast onze rationele kant ook onze kwetsbare kant onder ogen te zien. De bereidheid om je kwetsbaar op te stellen, heeft zowel te maken met je persoonlijkheid als met het organisatieklimaat en de mensen om je heen.

Vertrouwen als kompas
Werken aan een cultuur van vertrouwen

Relaties

Je hebt op het werk relaties met je collega’s, met mensen met wie je zakendoet, mensen aan wie je leidinggeeft of die aan jou leidinggeven, mensen die je adviseert of controleert, of door wie je wordt geadviseerd of gecontroleerd. Kortom, je hebt relaties met de mensen met wie je samenwerkt. Gedragen jullie je welwillend naar elkaar? Ben je bereid je kwetsbaar op te stellen? Ervaar je voldoende voorspelbaarheid in je werkomgeving? Deze drie vragen zijn cruciaal. Als (bijna) iedereen deze vragen met ja beantwoordt, mag je ervan uitgaan dat er sprake is van gedeelde percepties over de psychologische veiligheid. Dan werk je in een cultuur van vertrouwen.

Je hebt ongetwijfeld percepties over de cultuur van vertrouwen in je eigen organisatie. Wellicht zou je graag een aantal zaken anders zien. Als je bij een organisatie van duizenden mensen werkt, is het minder makkelijk de cultuur te beïnvloeden dan wanneer je onderdeel bent van een kleine club. Al ziet het vertrouwensproces er in beide gevallen niet wezenlijk anders uit. Het begint namelijk altijd met zelfonderzoek.

Door: Pauline Voortman

Bron: Vertrouwen als kompas

Laatste update: 17 apr 2020

Reageren op dit artikel

Gerelateerde tags

kennis Organisatie organisatiecultuur Pauline Voortman vertrouwen

Verder lezen

5 mrt 2021Organisatie
Wat is hybride werken?
4 mrt 2021Organisatie
Onderzoekend interveniëren, zo doe je het
3 mrt 2021Organisatie
Hoe fit is jouw organisatie?
3 mrt 2021Organisatie
Twee derde van (thuis)werkend Nederland staat weer te popelen om naar kantoor te gaan
2 mrt 2021Organisatie
Recensie Emotionele integriteit: Geen eenvoudige kost, maar uitermate boeiend
1 mrt 2021Organisatie
Raakvlakken staan garant voor gedoe

Geef een reactie Antwoord annuleren

Lees voordat u gaat spelen de spelregels

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

  • Blogs organisatie

    Raakvlakken staan garant voor gedoe1 mrt 2021
    Spaghetti (Chaos) of Asperges (Orde)?12 feb 2021
    Brief Nicoline Mulder: Over het nieuwe managementdiscours3 feb 2021
    Brief aan Nicoline Mulder: Over je nieuwe boek ‘Chaordisch organiseren’26 jan 2021
    Organisatorische cholesterol30 dec 2020
  • Denkraam voor leiders en andere beïnvloeders

    De vorstenspiegel
  • Boeken organisatie

    Goed teamwerk
    Reflecteren voor commissarissen en toezichthouders
    Rijnlands organiseren
    Chaordisch organiseren
    Werk heeft het gebouw verlaten
    Advieswerk in verwaarloosde organisaties
  • Recente reacties

    • Jaap Peters op Spaghetti (Chaos) of Asperges (Orde)?
    • mariska wessel op De choreografie van het tweegesprek
    • De dubbele werking van het compliment op Waarom complimenten gelukkiger maken dan geld
    • Lajos Barsony op ‘Het is een mindfuck om te denken dat wat jij niet leuk vindt, dat niemand dat leuk vindt’
    • Michel op Zeven pilaren van een emotionele klantrelatie
  • Nieuwsbrief

    Niets meer missen van Management Impact? Meld je dan aan voor onze gratis nieuwsbrief.
    • *
  • Gratis downloads organisatie

    Whitepaper: Diversiteit en Verandering
    Whitepaper: Met de opgave verbonden
    Whitepaper: het beste van 2017
  • Management Impact

    • Over ons
    • Contact
    • Nieuwsbrieven
    • Linkedin
    • Webshop
    • Events
    • Algemene voorwaarden
    • Privacy en Cookie

    Thema’s

    • Verandermanagement
    • Leiderschap
    • Innovatie
    • Project & Proces
    • Kwaliteit
    • Zorgmanagement
    • Strategie
    • Persoonlijke groei

    Categorie

    • Video’s
    • Blogs
    • Podcasts
    • Whitepapers
    • Congressen
    • Boeken

    Verder

    • Leren Veranderen
    • Veranderen als samenspel
    • Coachlink
    • Boekensites
    • M&O
    • Sigma
    • Boom
    vakmedianet

    Copyright: Boom uitgevers Amsterdam BV
    Op gebruik van deze site zijn onze Algemene voorwaarden Privacy policy en Cookie reglement van toepassing