• Nieuwsbrieven
  • MI Academy
  • Docentexemplaar
  • Boeken
  • Webshop
  • Contact
  • Over ons

Management Impact

Inspireert, verbindt en brengt verder

  • Home
  • Innovatie
  • Kwaliteit
  • Leiderschap
  • Organisatie
  • Strategie
  • Verandermanagement
  • Zorgmanagement
  • Artikel19 apr 2021

    Wat is projectmanagement volgens Prince2?

    Projectmanagement

    Het antwoord op de vraag wat is projectmanagement is simpel: projectmanagement bevat de managementactiviteiten die je ontplooit om het project te beheersen en zo tot een goed einde te brengen.

    De Prince2-definitie van projectmanagement is dan ook:

    Projectmanagement is het plannen, delegeren, bewaken en beheersen van alle aspecten van het project en het motiveren van de betrokkenen om de projectdoelen te realiseren binnen de verlangde prestatiedoelen voor tijd, kosten, kwaliteit, scope, benefits en risico’s.

    Dat brengt ons bij de volgende vraag: wat wens je te beheersen om het succes van het project zeker te stellen?

    De zes aspecten om het project te beheersen

    Wat wil je (trachten te) beheersen om het succes van het project zeker te stellen? Vrijwel elk model noemt ‘kosten’ (of geld) en ‘doorlooptijd’ (of tijd). Daar staat in een project natuurlijk altijd iets tegenover, namelijk de producten die het project zal opleveren. Prince2 splitst deze producten in enerzijds kwaliteit en anderzijds ‘scope’ of omvang.

    De zes te beheersen aspecten volgens prince2.
    (Gebaseerd op axelos prince2®-materiaal. Copyright©AXELOS limited 2017. Materiaal is gereproduceerd onder licentie van AXELOS. Alle rechten voorbehouden.)

    De beheersaspecten ‘risico’s’ en ‘benefits’ werken op het project in, veelal in de vorm van externe factoren. Deze te beheersen aspecten worden ook wel prestatiegebieden genoemd. Als het gaat over de daadwerkelijke invulling van deze beheersaspecten op project- of faseniveau, zoals een doorlooptijd afspreken van een jaar, zal ik de term projectdoelen gebruiken.

    Hieronder volgt een korte toelichting op elk van deze beheersaspecten.

    Kosten

    De term ‘kosten’ behelst de projectkosten oftewel de kosten die gemaakt worden voor de uitvoering van het project. Kosten zijn in dit kader niet slechts uitgedrukt in geld. Ook benodigde manuren horen hierbij. Het is hierbij raadzaam niet alleen
    naar de initiële kosten te kijken, maar ook naar de te verwachten impact op de exploitatiekosten van het projectresultaat. De exploitatiekosten zijn de verwachte jaarlijkse kosten na afloop van het project voor het gebruiken, beheren en onderhouden van het opgeleverde projectresultaat. Het is aan te bevelen om eveneens de verwachte exploitatielast van toleranties te voorzien, om zo ook op dit vlak het bestaansrecht van het project te bewaken. Zie hiervoor het voorbeeld van de Betuweroute hierna.

    Doorlooptijden

    Het bewaken en beheersen van de doorlooptijd is van belang. Een laat opgeleverd project heeft consequenties voor de realisatie van de benefits. Een verschoven einddatum maakt dat benefits veelal ook langer op zich laten wachten. Projecten verliezen soms zelfs hun bestaansrecht als ze de deadline overschrijden.

    Een project met als doel om een aanbesteding van een klant te winnen, is nutteloos als de aanbieding niet voor het verstrijken van de deadline is aangeboden. Dan accepteert de klant de aanbieding niet meer. Bovendien kan er imagoschade ontstaan wanneer de organisatie een project niet op tijd oplevert. Daar komt nog bij dat de kosten van het project doorgaans oplopen als de doorlooptijd van het project toeneemt, onder meer doordat projectleden langer nodig zijn.

    Kwaliteit

    De eigenschappen van de producten moeten aansluiten op de verwachtingen. Als de producten niet van de juiste kwaliteit zijn, kan dit eveneens problemen opleveren tijdens of na het project. Er kunnen risico’s ontstaan als gevolg van onvoldoende
    kwaliteit. Dit kan leiden tot bijvoorbeeld het op grote schaal verkopen van een ondeugdelijk product, waarvoor later terugroepacties noodzakelijk zijn.

    PRINCE2® voor professionele projecten
    Meer info en bestellen op Businezz

    Scope

    De scope staat voor welke producten door het project moeten worden gemaakt of aangepast. Naast het aangeven wat er binnen deze scope valt, hoort hierbij ook het definiëren van welke producten het project niet oplevert. De scope zet als het ware een hekje om het werkterrein van het project en bakent het project goed af.

    Risico

    Deze term ‘risico’ is misschien wat ongelukkig gekozen. Veel mensen denken bij een risico uitsluitend aan een bedreiging. In prince2 betreft deze term bedreigingen én kansen. Bij zowel een bedreiging als een kans is er sprake van onzekerheid.
    De term ‘onzekerheid’ was daarom misschien een betere benaming geweest. Het belang van dit beheersaspect is dat de totale hoeveelheid risico beheerst blijft tot een niveau dat past bij het project en de betrokken organisatie(s).

    Benefits

    De betrokken organisatie of organisaties ondernemen het project met als doel bepaalde benefits te realiseren. De benefits zullen zich mogelijk al tijdens het project voordoen, maar het merendeel volgt pas na afloop van het project. De realisatie
    van deze benefits moet aandachtig worden bewaakt. Wanneer de verwachting ten aanzien van benefits verandert, en ze daarmee buiten de projecttoleranties vallen, moet het bedrijfsmanagement, het programmamanagement of de klantorganisatie het bestaansrecht van het project opnieuw beoordelen.

    Bron: PRINCE2® voor professionele projecten

    Door: Tanja van den Akker
    Tanja van den Akker is mede-eigenaar van Forsa Advies

    Laatste update: 07 may 2021

    Reageren op dit artikel

    Gerelateerde tags

    kennis Projectmanagement

    Verder lezen

    26 jul 2022Projectmanagement
    Het projectteam, een team bij uitstek
    6 apr 2022Projectmanagement
    Werken in teams is niet eenvoudig: de valkuilen
    14 jan 2022Projectmanagement
    Het Johari-venster: wat is het en hoe werkt het?
    9 dec 2021Projectmanagement
    Je digitale project is gedoemd te mislukken (En dit kun je eraan doen)
    30 aug 2021Projectmanagement
    Leerstijlen van Kolb binnen scrum
    17 aug 2021Projectmanagement
    De projectopzet, hoe ziet die eruit?

    Geef een antwoord

    Je moet inloggen om een reactie te kunnen plaatsen.

  • Blogs projectmanagement

    Projectmanager, stuur op doordachte keuzes!25 mei 2018
    'De sjoemelruimte is weg bij projecten'24 mei 2018
    Kletspraat over Lean en Agile26 feb 2018
    Lean en Agile: de realiteit12 feb 2018
    Zo leuk en toch onjuist: de 4 fabels over Lean en Agile23 jan 2018
  • Boeken projectmanagement

    De_Perfecte_Kick_OffDe Perfecte Kick Off
    Organseren-in-en-met-netwerkenOrganiseren in en met netwerken
    Projecten en projectportfolio in control
    Program Canvas
    Versimpelen
    De project(ver)leider
  • Nieuwsbrief

    Niets meer missen van Management Impact? Meld je dan aan voor onze gratis nieuwsbrief.
    • *
    • Hidden
    • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

  • Recente reacties

    • Ina Vogel op DISC en MBTI zijn bagger, op één ding na
    • Martin Buil op Jouw medewerkers ontspannen op vakantie? Mooi niet!
    • Ed op Hoe geef je emoties een plek op het koude scherm?
    • ronald op Service design thinking: de ideale situatie als vertrekpunt
    • lee op Wat je als manager kunt leren van een psychopaat
  • Management Impact

    • Over ons
    • Contact
    • Nieuwsbrieven
    • Linkedin
    • Webshop
    • Events
    • Algemene voorwaarden
    • Privacy en Cookie

    Thema’s

    • Verandermanagement
    • Leiderschap
    • Innovatie
    • Project & Proces
    • Kwaliteit
    • Zorgmanagement
    • Strategie
    • Persoonlijke groei

    Categorie

    • Video’s
    • Blogs
    • Podcasts
    • Whitepapers
    • Congressen
    • Boeken

    Verder

    • Leren Veranderen
    • Veranderen als samenspel
    • Coachlink
    • Boekensites
    • M&O
    • Sigma
    • Boom
    vakmedianet

    Copyright: Boom uitgevers Amsterdam BV
    Op gebruik van deze site zijn onze Algemene voorwaarden Privacy policy en Cookie reglement van toepassing